• Data dodania: 18.04.2023
  • Autor wpisu: Bocian Nieruchomości

Gdyby zrobić ankietę wśród potencjalnych nabywców nieruchomości, szczególnie mieszkań, doszlibyśmy do rozróżnienia dwóch głównych grup: tych którzy szukają mieszkania w starym budownictwie i tych którzy chcą się wprowadzić do nowo budowanych budynków. Zatem co skłania tych pierwszych do takiego wyboru i co jakie wady mogą mieć te lokale – sprawdźmy to. Dla usystematyzowania tematu uznajmy, że stare budownictwo to takie które ma więcej niż 70 lat.


Doskonała lokalizacja

Najczęściej stare budownictwo położone jest w centrach miast, bądź też w bardzo dobrze skomunikowanych miejscach. Logicznym jest to, że istnieje też dookoła nich zwykle pełna infrastruktura drogowa, dostęp do komunikacji miejskiej jak również punktów użyteczności publicznej. Zbierając to w jeden wniosek, lokalizacja starego budownictwa jest zwykle na doskonałym poziomie. Znając słynne hasło rzeczoznawców, że na wartość nieruchomości ma wpływ po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja trzeba powiedzieć, że nieruchomości te będą cieszyły się zawsze sporym zainteresowaniem, a co będzie wpływać na ich cenę.


Klimat


Stare budownictwo ma swój unikalny, dla właściwie każdego budynku, układ i klimat. Jest to urokliwe i wyjątkowe w swoim rodzaju. Wysokość pomieszczeń nierzadko powyżej 3 metrów, duże łukowate okna, prawdziwie wypalana czerwona cegła czy drewniane stropy – to tylko część tych elementów których raczej nie znajdziemy w nowych budynkach. Podkreślamy oryginalność tych miejsc, które są praktycznie nie do podrobienia. Jeśli ktoś szuka mieszkania nietuzinkowego, „z duszą” to pewnie chętnie obejrzy się za właśnie takim budownictwem.


Cena


Ważnym aspektem każdego zakupu jest również cena, a ta często w przypadku starego budownictwa jest dość atrakcyjna, szczególnie jeśli sam lokal wymaga remontu. Zwykle kupując mieszkanie zabieramy się do jego remontu, a zatem w wypadku remontu generalnego, możemy już od samego początku zacząć wykończeniówkę „po swojemu”.


Ograniczenia


Stare budownictwo często jest uznawane za zabytek (szczególnie gdy sam budynek ma sporą wartość historyczną lub architektoniczną). Wówczas obiekt pod taką pieczą wymaga szeregu dodatkowych uzgodnień i decyzji przy jego modernizacji czy też przebudowach. W ich ramach planowane prace zwykle wychodzą drożej (wymagane są konkretne rozwiązania lub wykorzystanie określonych materiałów) co nigdy nie jest przyjemne dla naszych portfeli. Ponadto same układy ścian nośnych, stropów, otworów okiennych są nietypowe i nie zawsze można łatwo coś rozebrać lub przenieść.


Utrzymanie części wspólnych


O ile sam lokal i jego odpowiednie wykończenie to kwestia indywidualna, tak w przypadku zakupu mieszkania w starszym budownictwie ważny jest również stan części wspólnych budynku – stan fundamentów, ścian zewnętrznych, instalacji itd. Nieodpowiednia izolacja fundamentów, dziurawe dachy, to tylko część najbardziej popularne usterki starszych budynków. Rzadko spotykane są dobrze utrzymane, a jeśli tak już jest to i cena takiego mieszkania nie jest tak atrakcyjna.


Opłaty eksploatacyjne


W dobie wysokich cen energii i innych mediów czy rozliczeń zdecydowanie bacznej zwracamy uwagę na ich optymalizację. Oczywistym przykładem jest tu kwestia ogrzewania. Grube mury, często w świadomości uznawane za „ciepłe” paradoksalnie wcale takie nie są. Brak termomodernizacji z powodu wieku czy nawet ograniczeń konserwatorskich, może być bardzo bolesne dla naszego portfela. Pewnie mniejszym i bardziej indywidualnym problemem jest też kwestia funduszu remontowego, który przy konieczności remontu/modernizacji/konserwacji może być dość wysoki, ze względu na ilość koniecznych prac do wykonania (np. wymiana dachu czy izolacja fundamentu).

Reasumując, każdy zakup nieruchomości trzeba przemyśleć. Analizujemy plusy i minusy takiego lokalu czy domu, a w końcowym rozrachunku wybieramy tę najlepszą opcję. Jak zatem to zrobić? Idealną sytuacją jest ta, aby minusy były dla nas mało lub nieistotne, a plusy były głównymi powodami wyboru. Na przykładzie starego budownictwa – jeśli jest dla nas ważny klimat, lokalizacja i wyjątkowość, a mamy cierpliwość, czas i pieniądze żeby taki efekt uzyskać, to warto przemyśleć tego typu nieruchomość. Zaś gdy chcemy aby lokal przede wszystkim był „prosty” w obsłudze i pełnił przede wszystkim funkcje sypialno-mieszkaniowe, wtedy pewnie warto byłoby się skłonić ku nowszym zabudowom.

Temat ten był częścią odcinka naszej serii Q&A: